Doksy - Staré Splavy (kolem jezera) - Senná Brána - Skalní brána - Psí kostely - Hradčany - Břehyně - Doksy
Nabízíme Vám výlet do míst, kam se ještě donedávna nesmělo, ačkoliv se jedná o jeden z nejromantičtějších koutů v okolí. Jsou to Polomené hory s Hradčanskými stěnami, oblast mezi Máchovým jezerem, údolím řeky Ploučnice a silnicí Hradčany - Břehyně.
Výlet je možné absolvovat s trekingovými koly. Jen jeden úsek v délce 3 km je sjízdný pouze na horských kolech.
Výlet začneme na dokském náměstí (návštěvníci Starých Splavů se mohou připojit až u restaurace Myslivna.) Z náměstí pojedeme podle kostela vpravo dolů ulicí 5. Května až k restauraci "U rybníčku". Před ní odbočíme vlevo po hrázi Čepelského rybníka nahoru podél zahrádkářské kolonie. Přejedeme železniční most a za hřbitovem odbočíme vlevo. Po levé straně jsou rodinné domy, po pravé les. Na kraji lesa odbočíme vpravo mezi nové rodinné domky do ulice B. Němcové. Na konci této ulice se dáme vlevo na křižovatku s hlavní silnicí Doksy - Mimoň (1,6 km), po níž se dáme vpravo směrem na Mimoň. Po 1,2 km odbočíme vlevo na Staré Splavy (2,9km). Pojedeme zalesněným územím po asfaltové, málo frekventované silnici (cyklotrasa 3045)kolem Havířského vrchu (zde se kdysi těžila železná ruda), mezi kopci Malým a Velkým Borným až na konec velkého parkoviště po levé straně. Na konci parkoviště odbočíme vpravo na úzkou asfaltovou silničku (7,8 km). Vpravo mineme hájenku a brzy se objeví oplocení velké obory, ve které žijí daňci, jeleni a mufloni. Budeme-li se chovat tiše, určitě nějakou zvěř uvidíme.
Pojedeme stále po cyklotrase 3045 podél obory, temným Hraničním dolem mezi skalami vzhůru. Vystoupáme nahoru a pojedeme po kraji lesa. Na konci oplocení se dostaneme k malebnému a zajímavému místu zvanému Senná Brána ( 13,2 km). Zde kdysi stávaly dvě chalupy a myslivna, která poskytovala útulek a občerstvení výletníkům a pomoc v orientaci. Dnes uvnitř obory stojí dvě nově opravené budovy, které však nejsou veřejně přístupné. Od Senné Brány není daleko k velmi zajímavým sklaním útvarům, v minulosti dost vyhledávaným. Asi po 300 m další jízdy si dáme pozor na odbočku zelené doprava na lesní cestu. Ta v závěru prudce klesá k rozcestí, kde se dáme vlevo a zelené značky nás dovedou k rozcestníku "Pod Skalní branou" (14,9 km). My se dáme nahoru úzkou pěšinkou na Skalní bránu. Zde začíná asi tříkilometrový úsek, který se dá zvládnout pouze na horském kole nebo pěšky s kolem po boku.
Námahu stoupání nám vynahradí pohledy na neobvyklé sklaní útvary. Skalní brána v nadmořské výšce 322 m je jakousi zmenšeninu známé Pravčické brány. Je asi 4 m vysoká a stejně tak široká. Naproti ní je další neméně zajímavý skalní útvar. Zde máme v nohách 15,16 km. Zelená značka nás vede dále úzkou lesní pěšinkou, přes níž jsou napadané stromy, proto musíme více méně kolo opatrně vést, k dalšímu zajímavému skalnímu útvaru, pro nějž se vžil německý název Hundskirche, překládaný jako Psí kostely. Od Skalní brány jsou vzdálené pouze 200 m. Je to podzemní prostor v pískovcovém bloku 7x9x5 m při výšce 2-2,5 m. Má sedm vstupních otvorů a vznikl pravděpodobně umělým rozšířením původního skalního převisu. V 17. Století, v době tuhé rekatolizace, se staly útočištěm a modlitebnou protestantů.
Protáhneme se se zelenou značkou podél skalních výstupků a po 200 m dojdeme (odvážnější mohou dojet) k rozcestníku žluté a zelené turistické značky Jelení vrch (15,5 km). Vzhledem k tomu, že cestování s kolem po turistických chodníčcích bylo už dost, budeme se snažit co nejkratší cestou dostat na cyklisticky příjemnou cestu. Vydáme se tedy vlevo po žluté značce (směr Brenský mlýn) a sjedeme na mýtinu (15,8 km), na níž opustíme žlutou značku a odbočíme ostře vpravo na širokou lesní cestu, která nás dovede opět na cyklotrasu 3045 (16,05 km), po níž bychom přijeli, kdybychom neodbočovali za Sennou bránou na zelenou turistickou značku.
Po silničce pojedeme vpravo a asi po 200 m (16,26 km) vyjedeme na silnici (zde opouštíme cyklotrasu 3045), po níž pokračujeme vpravo do Hradčan. Nebudeme-li příliš rychle uhánět, můžeme si po pravé straně všimnout ještě dvou skalních věží - nejdříve Tvarožníku (321 m) a před Hradčanami Havraní skály (331 m). Hradčany jsou bývalým letoviskem s Hradčanským rybníkem. Za socialismu sem byl v podstatě vstup zakázán, neboť v těsné blízkosti bylo velké vojenské letiště, dnes využívané pouze pro ultralehká letadla.
V Hradčanech přijedeme na silnici Mimoň - Doksy (19,56 km), po níž se vydáme vpravo. Silnice vede stále lesem. V prudké pravotočivé zatáčce (23,43 km) si všimneme odbočky vlevo, která vede na Strážov (výlet č. 6). Asi po 1 km se nám vlevo otevře jeden z nejhezčích pohledů na Břehyňský rybník, Slatinné vrchy a oba Bezdězy. Pokračujeme dále až do osady Břehyně (26,8 km), která se připomíná již v roce 1460. Všimneme si po pravé straně opravené barokní kapličky sv. Vavřince z r. 1779. Zastavíme se u Břehyňského rybníku, který je součástí rozlehlé přírodní rerzervace Břehyně-Pecopala. V okolních bažinách a rašeliništích jsou naleziště vzácných chráněných rostlin - rojovníku bahenního, bublinatky menší, rosnatky okrouhlolisté, ďáblíka bahenního. Hladinu rybníka prorůstají lekníny a stulíky. Koupání je zde pochopitelně zakázané. V hrázi rybníka je ve skále uměle vytesaná hluboká průrva, jíž se odvádí voda do níže položeného asi 1,5 km vzdáleného Máchova jezera. Po silnici dojedeme do Doks.